piątek, 27 marca 2020

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci
Witaj wiosno! Jak przyroda zmienia się wiosną i latem? Wiosna i lato to pory roku, na które wszyscy czekamy: robi się ciepło, dni są coraz dłuższe. Jednocześnie świat staje się bardzo kolorowy: drzewa i krzewy zaczynają kwitnąć, a łąki i trawniki pokrywają się kwiatami. Zwierzęta, które przespały zimę, opuszczają kryjówki. Powracają też ptaki zimujące w ciepłych krajach.
Nadejście wiosny Kwitnące w drugiej połowie lutego kotki leszczyny pospolitej są jednym z pierwszych zwiastunów nadchodzącej wiosny. Ich pojawienie się stanowi umowny początek przedwiośnia. Mimo niskiej jeszcze temperatury spomiędzy topniejących płatów śniegu wydostają się kwiaty: przebiśniegi i zawilce. Pojawiają się też pierwsze ptaki powracające z ciepłych krajów: skowronki i czajki, które stosunkowo dobrze znoszą niskie temperatury.
Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca. Wtedy też cała przyroda budzi się do życia. Dni stają się dłuższe, robi się coraz cieplej. Już tylko nocami zdarzają się przymrozki. W marcu budzą się do życia pierwsze (po leszczynach) drzewa i krzewy. Kiełkują też nasiona roślin jednorocznych. Najwięcej roślin kwitnie jednak późną wiosną. Z zimowego snu budzą się owady stanowiące pożywienie ptaków coraz liczniej powracających z ciepłych krajów. Płazy, np. żaby i ropuchy, zaczynają składać skrzek, z którego rozwiną się nowe osobniki. Ptaki budują gniazda i składają jaja. Wiosna jest dla zwierząt idealną porą do rozrodu, gdyż mają zapewnioną dużą ilość pokarmu. Ciekawostki o ptakach:
Bocian biały powraca do Europy wiosną i tutaj wychowuje swoje pisklęta. Chętnie poluje na owady, myszy i inne drobne zwierzęta. W Polsce żyje więcej bocianów niż w jakimkolwiek innym kraju Żuraw lubi obszary podmokłe pośród lasów. W przeciwieństwie do bociana unika bliskości człowieka. Wiosną żurawie łączą się w pary, wykonując przy tym efektowne tańce. Jaskółka oknówka latem całe dnie spędza w powietrzu, łowiąc owady dla siebie i piskląt. Na ziemi siada tylko po to, by zebrać błoto do budowy gniazda, które chętnie lepi przy okapie lub gzymsach budynków Link do źródła: https://epodreczniki.pl/a/jak-przyroda-zmienia-sie-wiosna-i-latem